Program

TORSDAG 5. NOVEMBER

KLOKKEN ALDER TEATER / AKTIVITET FORESTILLING / AKTIVITET SPILLESTED
10:00-10:35 1½-4 år Riddersalen/Jytte Abildstrøms Teater Åbent hus Gjern Bibliotek (lukket forestilling)
11:00-12:00 7+ Theatre du Jeu de Paume, Frankrig / Forman Brothers Theatre,Tjekkiet Aladdin Jysk Musikteater ➎
Lukket skole-forestilling
11:00-22:00 Alle Dukker fra Mali Udstilling i Jysk Musikteaters foyer Jysk Musikteater ➎
11:00-22:00 Alle Forskning i animationsteater Udstilling i Jysk Musikteaters foyer Jysk Musikteater ➎
14:00-16:00 Alle Dukkeværksted Lav din egen teaterdukke Den Kreative Skole
15:30-16:15 4-8 år Teater Refleksion, Danmark / Theatre Branar, Irland Vejen hjem Medborgerhuset ➊
16:30-17:20 Alle Theatre Antamapantahou, Grækenland Strings of Music Den Kreative Skole ➋
18:40-18-52 Alle Forman Brothers Theatre, Tjekkiet Et poetisk måneskinsmøde Udenfor Jysk Musikteater ➎
19:00-21:00 7+ og voksne Åbningsaften. Theatre du Jeu de Paume, Frankrig / Forman Brothers Theatre, Tjekkiet Aladdin Jysk Musikteater ➎

FREDAG 6. NOVEMBER

KLOKKEN ALDER TEATER / AKTIVITET FORESTILLING / AKTIVITET SPILLESTED
11:00-12:00 7+ Theatre du Jeu de Paume, Frankrig / Forman Brothers Theatre, Tjekkiet Aladdin Jysk Musikteater
(Lukket skoleforestilling)
11:00-22:00 Alle Dukker fra Mali Udstilling i Jysk Musikteaters foyer Jysk Musikteater
11:00-22:00 Alle Forskning i animationsteater Udstilling i Jysk Musikteaters foyer Jysk Musikteater
13:30-14:20 Alle Film i Bio An Attic full of Puppets Bio Silkeborg ➐
14:00-16:00 Alle Dukkeværksted Lav din egen teaterdukke Den Kreative Skole ➋
14:30-14:50 Alle Film i Bio Gerdas vej Bio Silkeborg ➐
14:30-15:05 2-6 år Teater Nordkraft Besat af æbler Medborgerhuset ➊
15:00-16:30 13+ Film i Bio Mary and Max Bio Silkeborg ➐
15:30-16:00 2-6 år Teatret Madam Bach Verdensbilleder Museum Silkeborg
15:30-16:15 4-8 år Teater Refleksion, Danmark / Theatre Branar, Irland Vejen hjem Medborgerhuset ➊
15:30-16:05 5-9 år Teatret OM Hvalens sang Jysk Musikteater
16.30-17:10 8+ Plexus Polaire, Frankrig Opera Opaque Den Kreative Skole ➋
17:00-17:50 8+ og voksne Gruppe 38/Carte Blanche En sand røverhistorie NB! Spilles på engelsk Langsøhallen ➑
18:30-18:42 Alle Forman Brothers Theatre, Tjekkiet Et poetisk måneskinsmøde Udenfor Jysk Musikteater
19:00-20:00 7+ Theatre du Jeu de Paume, Frankrig/ Forman Brothers
Theatre, Tjekkiet
Aladdin Jysk Musikteater
20:15-21:15 Voksne Merlin Puppettheatre, Grækenland Clowns Houses Jysk Musikteater
21:00-23:00 10+ og voksne Forman Brothers Theatre, Tjekkiet Obludarium Jysk Musikteater
21:30-22:35 Voksne Theatre Incliné, Quebec, Canada Threads Kedelhuset ➏

LØRDAG 7. NOVEMBER

KLOKKEN ALDER TEATER / AKTIVITET FORESTILLING / AKTIVITET SPILLESTED
10:00-12:00 Alle Dukkeværksted Lav din egen teaterdukke Den Kreative Skole ➋
10:00-10:30 0-4 år Teater Blik Hov! Medborgerhuset ➊
10:00-10:45 Voksne Back Stage Talk José Babin, Theatre Incliné Kedelhuset
10.30-11:00 2-6 år Teatret Madam Bach Verdensbilleder Museum Silkeborg
11:00-22:00 Alle Dukker fra Mali Udstilling i Jysk Musikteaters foyer Jysk Musikteater
11:00-22:00 Alle Forskning i animationsteater Udstilling i Jysk Musikteaters foyer Jysk Musikteater
11:00-11:45 Alle Foredrag: Forskning i animationsteater Udstilling i Jysk Musikteaters foyer Jysk Musikteater
11:00-11:35 2-6 år Teater Nordkraft Besat af æbler Medborgerhuset
12:00-12:40 1½-4 år Riddersalen/Jytte Abildstrøms Teater Åbent hus Medborgerhuset
12:00-12:40 8+ Plexus Polaire, Frankrig Opera Opaque Den Kreative Skole
12:00-13:05 Voksne Theatre Incliné, Quebec, Canada Threads Kedelhuset
12:00-12.35 3-6 år Meridiano Teatret Papirmåne Langsøhallen
12:30-13:35 15+ Svalegangens Dukketeater Komedie i Florens Medborgerhuset
13:00-13:35 5-9 år Teatret OM Hvalens sang Medborgerhuset
13:00-15:00 Alle Dukkeværksted Lav din egen teaterdukke Den Kreative Skole
13:00-13:50 8+ Gruppe 38 / Carte Blanche En sand røverhistorie Langsøhallen
13:00-13:35 3-8 år Teatret Månegøgl Den isblå sang Langsøhallen
13:30-14:30 Voksne Merlin Puppettheatre, Grækenland Clowns Houses Jysk Musikteater
14:00-14.30 0-4 år Teater Blik Hov! Medborgerhuset
14:30-15:15 2+ Naive Theatre, Tjekkiet Lammet som faldt ned fra himlen Den Kreative Skole
14:30-16.30 10+ og voksne Forman Brothers Theatre, Tjekkiet Obludarium Udenfor Jysk Musikteater
15:00-15:40 1½-4 år Riddersalen/Jytte Abildstrøms Teater Åbent hus Medborgerhuset
15:00-15:50 8+ Gruppe 38 / Carte Blanche En sand røverhistorie NB! Spilles på dansk Langsøhallen
15:00-15:35 3-8 år Teatret Månegøgl Den isblå sang Langsøhallen
15:00-15:45 4-10 år Syddjurs Egnsteater I det blå bjerg Silkeborg Handelsskole
16:00-16:50 Alle Theatre Antamapantahou, Grækenland Strings of Music Den Kreative Skole
16:30-17:10 13+ Sofie Krog Teater Circus Funestus Medborgerhuset
16:30-17:10 - AFLYST!! 6-11 år Teatret Værk - AFLYST!! Smack - AFLYST!! Langsøhallen
17:00-17:40 6+ Teater Refleksion / De Røde heste Farvel hr. Muffin Medborgerhuset
17:30-18:30 12+ Tayuan Puppet Theatre Company, Taiwan Watershed Den Kreative Skole
18:00-18:30 Voksne Theatre Yael Rasooly, Israel How Lovely Jysk Musikteater
18:40-18:52 Alle Forman Brothers Theatre, Tjekkiet Et poetisk måneskinsmøde Udenfor Jysk Musikteater
19:00-20:20 12+ og voksne Thalias Kompagnons / ensemble Kontraste, Tyskland Tryllefløjten Jysk Musikteater
20:30-21.30 Voksne Stuffed Puppet Theatre, Holland The King Jysk Musikteater
20:30-21.30 7+ og voksne Drak Theatre, Tjekkiet George Melies Last Trick Kedelhuset
21:00-23:00 10+ og voksne Forman Brothers Theatre, Tjekkiet Obludarium Udenfor Jysk Musikteater
21:30-23:00 Voksne Koncert: Yael Rasooly, Israel The Gramophone Show Jysk Musikteater

SØNDAG 8. NOVEMBER

KLOKKEN ALDER TEATER / AKTIVITET FORESTILLING / AKTIVITET SPILLESTED
10:00-12:00 Alle Dukkeværksted Lav din egen teaterdukke Den Kreative Skole
10:00-10:45 2+ Naive Theatre, Tjekkiet Lammet som faldt ned fra himlen Den Kreative Skole
11:00-17:00 Alle Dukker fra Mali Udstilling i Jysk Musikteaters foyer Jysk Musikteater
11:00-17:00 Alle Forskning i animationsteater Udstilling i Jysk Musikteaters foyer Jysk Musikteater
11:00-12:00 12+ Tayuan Puppet Theatre Company, Taiwan Watershed Den Kreative Skole
11:00-11:45 Voksne Back Stage Talk Thalias Kompagnons, Tyskland Jysk Musikteater
11:00-11:45 4-10 år Syddjurs Egnsteater I det blå bjerg Silkeborg Handelsskole
12:00-12:40 6+ Teater Refleksion/De Røde heste Farvel hr. Muffin Medborgerhuset
12:00-12:45 Voksne Back Stage Talk Robin Ruizendaal fra Tayuan Puppet
Theatre Company
Den Kreative Skole
12:00-12:35 5-9 år Teatret OM Hvalens sang Medborgerhuset
13:00-14:06 15+ Svalegangens Dukketeater Komedie i Florens Medborgerhuset
13:00-14:00 Voksne Stuffed Puppet Theatre, Holland The King Jysk Musikteater
13:00-14:00 7+ og voksne Drak Theatre, Tjekkiet George Melies Last Trick Kedelhuset
13:00-13:40 - AFLYST! 6+ Quasi Teater - AFLYST! Ebbe Skammelsøn - AFLYST! Langsøhallen
13:30-14:10 1½-4 Riddersalen/Jytte Abildstrøms Teater Åbent hus Medborgerhuset
13:30-14:20 Alle Theatre Antamapantahou, Grækenland Strings of Music Den Kreative Skole
13:30-14:10 5+ Grønnegade Teater …om ikke at blive ædt Silkeborg Handelsskole
14:00-14:40 - AFLYST!! 6-11 Teatret Værk - AFLYST!! Smack - AFLYST!! Langsøhallen
14:15-15:35 12+ og voksne Thalias Kompagnons / Ensemble Kontraste, Tyskland Tryllefløjten Jysk Musikteater
14:30-15:15 2+ Naive Theatre, Tjekkiet Lammet som faldt ned fra himlen Den Kreative Skole
14:30-15:05 5-9 år Teatret OM Hvalens sang Medborgerhuset
15:00-15:55 13+ Teater Tidsrum Beatrice Langsøhallen
16:00-16:40 13+ Sofie Krog Teater Circus Funestus Medborgerhuset
16:00-17:00 12+ Tayuan Puppet Theatre Company, Taiwan Watershed Den Kreative Skole
16:00-16:30 Voksne Theatre Yael Rasooly, Israel How Lovely Jysk Musikteater
16:00-18:00 10+ Forman Brothers Theatre, Tjekkiet Obludarium Jysk Musikteater
16:00-16:40 6+ Quasi Teater Ebbe Skammelsøn Langsøhallen
16:00-16:40 5+ Grønnegade Teater …om ikke at blive ædt Silkeborg Handelsskole

Festival of Wonder 5. – 8. november 2015